Bøger på vej

Udgives 11/9 25

Frøken Jensen er et navn, de fleste af os kender. Men de færreste ved, at der gemmer sig en virkelig kvinde bag Danmarks mest solgte kogebog:

Kirstine Marie Jensen blev født som krodatter i 1858 i Randers. Hun blev forældreløs allerede som syvårig. Det lykkes hende at få en uddannelse, på Natalie Zahles nye husholdningsskole, men det er først, da hun i en alder af 33 år blev husbestyrerinde for enkemanden Jørgen Melchior, at hun for alvor fandt sit kald.

Her blev hun del af et farverigt og muntert hjem, hvor man tog sig kærligt af de fem børn, elskede at gå i teater og hvor der hver søndag blev holdt åbent hus for venner og familie. Der blev snakket, sunget, spillet og spist. Og når Frøken Jensen stod i køkkenet, blev der serveret et formidabelt måltid. Rygtet spredtes, og i 1901 udgav hun sin første kogebog. Den blev en succes med det samme.

Men hvem var hun, den ugifte kvinde, der kom fra trange kår og klarede sig stik mod alle odds? Og hvorfor fortsatte hun som husbestyrerinde hos Melchior indtil sin død, også længe efter hun kunne leve af sine kogebøger? Det giver Pernille Juhl et bud på i sin medrivende, varme fiktionshistorie.

Følg med her på min hjemmeside, eller på facebook: https://www.facebook.com/forfatterpernillejuhl

Jeg har den glæde, at mange læsere skriver til mig. Det er opmuntrende at høre jeres mening om mine bøger, så skriv endelig, hvis du har noget på hjerte:  mail@pernille-juhl.dk.

Kontakt mig

Du er meget velkommen til at kontakte mig hvis du har:

  • En mening om mine bøger
  • Vil bestille mig til et foredrag
  • Vil bestille signerede bøger
  • Har spørgsmål
Scroll to Top

Ønsker du et foredrag? En signeret bog eller bare kontakt?

Skriv din mailadresse her, så kontakter jeg dig: